Életünk alapfeltétele a szív ritmusos, átlagosan percenként 72 alkalommal történő összehúzódása, amit pulzusnak nevezünk.
A megfelelő szívizom összehúzódás, pumpálás jön létre, ami a vért a megfelelő szervek felé továbbítja az ütőerek segítségével.
A hirtelen halálesetek több mint 80 százalékában megszűnik a pumpa funkció, kamraremegés, azaz kamrafibrilláció alakul ki. Az eddig megfelelő EKG helyett, igen fibrillációs hullámok keletkeznek.
Manapság a legtöbb közterületen, üzletekben elérhetőek az AED készülékek (automata külső defibrillátorok), melyek képesek a szívritmus meghatározására, szöveges magyar nyelvű hangüzeneteket küldenek a felhasználónak, kamrafibrilláció esetén figyelmeztetnek az elektrosokk szükségességére, és a felhasználó csak egy gomb megnyomásával indíthatja a sokk leadását.
Szükséges tenni valók a defibrillátor használata előtt
Szabaddá kell tenni a beteg mellkasát, amennyiben nedves a beteg mellkasa, úgy töröljük szárazra, ha esetleg nagyon szőrös, úgy a defibrillátor készülék mellett található borotvával igyekezzünk leborotválni azt.
Az öntapadó elektródákról a védőfóliát távolítsuk el, majd ragasszuk a beteg megtisztított mellkasára.
Amennyiben az elektróda kábel helyesen csatlakozik a készülékhez, úgy indíthatjuk az életmentést.
A készülék hangüzenetei
A defibrillátor folyamatosan hangüzeneteket ad.
Amint feltesszük az elektródákat, úgy a következő hangüzenetet küldi: “NE ÉRJEN A BETEGHEZ! RITMUSELEMZÉS FOLYIK.”
Ilyenkor a készülék elemzi a szívritmust, megállapítja, hogy sokk leadása szükséges e vagy sem. A defibrillátor ilyenkor dönt helyettünk.
Az elemzés során azért nem szabad a beteghez érni, mert a saját szívműködésünk megzavarhatja a defibrillátort, és ez helytelen eredményhez vezethet.
Amennyiben szükséges a sokk leadása, úgy az alábbi hibaüzenet érkezik: “SOKK JAVASOLT. TÖLTÉS.”
Ezt követően, rövid idő múlva a készülék feltöltődik energiával, és újabb üzenetet küld: “NE ÉRJEN A BETEGHEZ! NYOMJA MEG A VILLOGÓ GOMBOT A SOKK LEADÁSÁHOZ.”
A sokk engedélyezése előtt újból ellenőrizzük, hogy senki ne érjen a beteghez, mivel aki a beteghez ér az áramütés veszélyének van kitéve. Nyomjuk meg a sokk gombot. A sokk leadása során hirtelen összerándul a beteg teste, majd a készülék újabb hangüzenettel jelzi, hogy megtörtént a beavatkozás: “SOKK LEADVA.”,“MOST MÁR HOZZÁÉRHET A BETEGHEZ.”
A sokk leadása után 2 percig folyamatosan folytatni kell az újraélesztést, amennyiben nem térnek vissza az életjelek, úgy újra meg kell ismételni a fenti folyamatot.
Amikor a készülék a „SOKK NEM JAVASOLT” hangjelzést küldi, olyankor végezzük folyamatosan az újraélesztést és 2 percenként ismételjük az meg a készülék segítségével az elemzést.
Vészhelyzetben a legjobb választás
Vészhelyzetben segítséget nyújt az első magyar fejlesztésű CardioAid-1 típusú automata külső defibrillátort – a készülék vizuális és hangutasításait követve – minden laikus sikeresen használhatja életmentő segítségnyújtásra.